Święty Graal życia | Łukasz Krasoń - oficjalna strona mówcy motywacyjnego

Mam to! Poczułem dzisiaj całym sobą skąd biorą się ludzkie dramaty, gdzie początek ma narzekanie i zrzucanie odpowiedzialności na innych.

Tym Świętym Graalem życia jest uwaga, a w zasadzie umiejętność zarządzania uwagą!

Szybki tryb życia, ciągle rosnące oczekiwania nas samych i innych sprawiają, że coraz częściej jesteśmy w głowie i intelektualizujemy wszystko. Dlaczego? Bo tak jest wygodnie, wszystkie te procesy zajmują naszą uwagę. Nie mamy czasu na głębsze przemyślenia, na pracę nad samym sobą.

Nie raz słyszałem historię osób, które przez 50 lat ciężkiej pracy cieszyły się dobrym zdrowiem, aby zaraz po przejściu na emeryturę odejść z tego świata. Kiedyś myślałem, że to brak celu. Po osiągnięciu wymarzonej mety (świadczenie emerytalne), nagle powstaje pustka do zagospodarowania, ta pustka staje się z czasem czarną dziurą wsysającą całą radość życia i zdrowie. Teraz sądzę, że to nie brak celu sprawia spustoszenie w ludzkim życiu, ale brak umiejętności przebywania z samym sobą, brak umiejętności zarządzania uwagą.

Ludzie potrafią pracować po 12 i więcej godzin dziennie, wracają potem do domu, następnie nadganiają zaległości z rodziną i przyjaciółmi. Dzięki czemu szczelnie zapełniają harmonogram dnia. Uwaga jest skupiona. W momencie kiedy po wielu latach pracy pojawia się wolny czas zaczynają się schody. Na początku szukamy sobie zajęcia, ale w końcu następuje moment kiedy… kierujemy uwagę do swojego wnętrza. I to jest tak wielki szok dla niektórych, że dzieją się często rzeczy straszne. Przygnębienie, spadek poczucia wartości, poddenerwowanie, stres, a nawet depresja. To wszystko odbija się potem na zdrowiu. Przez ciągły pośpiech zapominamy, że jest ktoś z kim warto porozmawiać, że jest ktoś kto czuje i czeka na zrozumienie – my sami.

Poszukiwanie uwagi leży u podstaw wielu naszych zachowań. Picie alkoholu czy branie narkotyków to z jednej strony nic innego jak zwrócenie na siebie uwagi, z drugiej zaś zagłuszenie zmysłów, aby czasem nie trzeba było czuć siebie samego.

Zarządzanie uwagą jest umiejętnością, umiejętnością której musimy się nauczyć. Każde małe dziecko jest na to dowodem. Małe dziecko tak bardzo potrzebuje uwagi, że zrobi wszystko, będzie krzyczeć, wymachiwać rączkami, a nawet gryźć. Ponieważ małe dziecko dopiero uczy się życia, kopiuje zachowania najbliższych i niestety rzadko kiedy tym zachowaniem jest umiejętność zarządzania uwagą. Tym oto sposobem kolejne pokolenie zaczyna swoją drogę.

Jak to było u mnie? Bardzo podobnie. Nie radziłem sobie z samym sobą, z tą małą różnicą, że miałem dużo czasu, aby się tego nauczyć. I tak nauczyłem się czegoś co nazywam jest „białą ścianą” czyli umiejętności wyłączenia zmysłów, wyłączenia wszystkiego. Dzięki temu nie zastanawiałem się jak to jest gdy się chodzi, nie torpedowałem się złymi myślami. Oczywiście jest i druga strona medalu. Miałem problemy z odczuwaniem emocji jako takich, nie było mega euforii, nie było też mega przygnębienia, wszystko na podobnym poziomie. Całe szczęście, że przyciągnąłem do swojego życia Gosię (nieprzypadkowość przypadków, ale o tym napiszę szerzej kiedy indziej) dzięki czemu na nowo zachciałem czuć. Dziękuję Kochanie za twoją… uwagę.

Umiejętność zarządzania uwagą, czyli de facto umiejętność przebywania z samym sobą jest najcenniejszą umiejętnością jaką możemy posiąść. Daje nam ona możliwość nie tylko świadomego podejmowania decyzji i realizacji celów, ale przede wszystkim pozwala momenty, kiedy nikt nie patrzy przechodzić zamiast we łzach to z wielką satysfakcją, że nauczyliśmy się po raz kolejny czegoś ważnego.

Od czego zatem zacząć? Od szczerości wobec siebie i innych. Wyartykułuj to co masz w środku, pokaż jaki jesteś. Nie traktuj tego jako żalenie się nad sobą, ale jako swoiste catarsis, które pozwoli Ci odczuć to co masz do odczucia. Nie bój się odczuwać emocje. Kiedy nauczysz się odczuwać, zniknie strach przed chwilami sam na sam z samym sobą, co za skutkuje brakiem pędu do zapełnienia dnia czymkolwiek byle tylko uwaga gdzieś została skierowana.

Jak długo może potrwać taka metamorfoza? Nie wiem. Ile wysiłku będziesz musiał w to włożyć? Nie wiem. Każdy jest inny, i na innym etapie życia. To co jednak wiem na 100 % to, że warto posiąść umiejętność zarządzania uwagą, a warto dlatego że świat ma zbyt wiele piękna w sobie abyśmy nie mogli tego dostrzec i poczuć.

Jeśli poruszyłem Cię w jakiś sposób lub czujesz potrzebę bycia szczerym to napisz do mnie. Skupiłem Twoją uwagę, aby móc Ci pomóc kontakt@lukaszkrason.pl